AUTOR

Ahojte kamaráti.

Tí, čo ma dobre poznáte viete, že keď v niečom dosiahnem úspech, priberiem si do svojho repertoára ďalšiu oblasť. Minulý rok som sa popri veľkých úspechoch vo svojej hlavnej činnosti (skončil som ako 3. na svete) venoval aj jednému novému projektu, ktorý uzrel svetlo sveta len nedávno. Ako ste mnohí už počuli, začal som sa venovať autorskej činnosti.

K tomu, že “raz napíšem knihu” sa postupne schyľovalo snáď aj viac než švrť storočia. Sen sa stal skutočnosťou a v roku 2018 som vydal svoje prvé dielo: ODVAHA – Storočný zápas o slobodu. Dielo vyšlo ako dvojjazyčná kniha; slovenčina / angličtina, a tá vyšla v dvoch edíciach: Pamätná edícia (veľmi pekná) a luxusná (ešte krajšia); oficiálne je označená ako limitovaná edícia DeLuxe, je viazaná v pravej koži, má zlatom vykladané hrany strán, laserom vyrezávané ornamenty, luxusný papier a hlavne – existuje z nej len presne 100 kusov, ktoré sú samostatne očíslované.

Podarilo sa mi nájsť nitky medzi najväčšími velikánmi slovenských dejín, akými boli Ľudovít Štúr, Juraj Jánošík či Pavol Országh Hviezdoslav a odvinúť toto klbko vzťahov z miesta, v ktorom kedysi žil doposiaľ nepoznaný hrdina – košický starosta Pavol Novák. Mám tú česť pôsobiť v jeho niekdajšom sídle a v mojej knihe odhaľujem jeho hrdinské činy, s pozadím historických udalostí doby, v ktorej žil. Prekvapí vás dopad jeho práce na celú našu spoločnosť a možno získate inšpiráciu ako kvalitne môže jeden človek žiť, ak má v srdci dobré úmysly.

V úvode som spomenul niekoľko veľkých mien slovenských dejín, ale verte mi, týmito to nekončí. Okolo niekdajšieho sídla košického starostu sa skloňuje MNOHO ďalších zvučných mien ako podnikatelia, právnici a spoluzakladatelia Matice slovenskej – Fábryovci, slávny podnikateľ Tomáš Baťa, dvaja najvýznamnejší československí prezidenti T. G. Masaryk a E. Beneš, slovenský prezident Rudolf Schuster, spisovatelia Janko Jesenský, Ján Škultéty, Svätozár Hurban-Vajanský, Martin Kukučín, hokejový tréner Vincent Lukáč, herci ako Jozef Vajda, či Pavol Mikulík, veľkopodnikateľ Miroslav Labaš a mnohí, mnohí ďalší.

Ústredným motívom knihy je pomyslený maják dejín – budova na Rumanovej ulici v Košiciach, okolo ktorej celá kniha osciluje. Príbeh tejto vily a jej pôvodného majiteľa sa prelína aj s množstvom historických udalostí, organizácií a miest po celom svete: Veľvyslanectvo Ruskej federácie, OSN, UNESCO, Matica Slovenská, Evanjelická cirkev, košická stará nemocnica, požiarna stanica, mestské lesy, hotel Bankov, New York, Clearwater, vydanie prvej zbierky básní P. O. Hviezdoslava a tak ďalej, a tak ďalej.

Kniha nie je napísaná v štýle nejakej lacnej papierovej knižočky predávanej v PNS-ke. Je nabitá udalosťami a významnými postavami, a – áno, na jej čítanie je treba istú dávku intelektu čitateľa, takže si ju zrejme nezaobstará každý jeden smrteľník. 😉 Kládol som veľký dôraz na to aby som sa pridŕžal historických faktov a pritom som knihu napísal pútavo a zrozumiteľne aj pre čitateľov, ktorí nie sú znalcami histórie. Vzniklo tak dielo, ktoré vie zároveň poslúžiť ako učebnica histórie československých a slovenských dejín. V glosári knihy nedefinujem len slová, ktoré bývajú zväčša nepochopené, venujem sa aj historickým súvislostiam, a tak už len samotný glosár je hodnotený ako významné a jedinečné dielo.

Zo skúseností – kto ju začne čítať, nevie / nechce ju odložiť na zajtra, a keď ju dočíta, postupne ju požičiava ďalším a ďalším… Neskromne priznám, že podobné dielo ešte svetlo sveta neuzrelo. Práca na tejto knihe zabrala tisíce hodín, osvetľuje doposiaľ neodhalené súvislosti, popisuje udalosti exaktne a pritom natoľko zrozumiteľným spôsobom, že sa nielenže “dajú čítať”, ale sú dokonca pútavé.

Celá kniha je prešpikovaná veľkými menami, zmieňuje sa dovedna o 9 prezidentoch krajín, najväčších velikánoch slovenských dejín, či udalostiach medzi dvoma svetovými vojnami. Nemožno povedať, že by išlo vyslovene o knihu o histórii Slovenska, či Košíc (aj keď sú v knihe viditeľne zväčnené), zachádzam aj do súvislostí s obdobím veľmi nedávnym, lebo som sa v rámci výskumu (a rozhovormi s prezidentom Rudolfom Schusterom) dostal až ku konkrétnym akciám expremiéra Mikuláša Dzurindu.

Jednou vetou; v knihe sa zaoberám velikánmi histórie, ku ktorým sa viažu len hrdinské činy a ktorí stoja za pamiatku.

Túto knihu postupne osobne venujem niektorým veľmi významným ľuďom a kultúrnym, či politickým inštitúciam. Preto som vytvoril aj DeLuxe verziu knihy. Tá je dostupná len pre najvýznamnejšie osobnosti a pre najväčších prispievateľov.

Najradšej by som každému z vás venoval jeden výtlačok knihy, no pravdou je, že som toto dielo vytvoril bez sponzorov a náklady sa vyšplhali do čísel, s ktorými som pôvodne naozaj nerátal. Preto som vytvoril aj “Pamätnú edíciu”, z ktorej som síce časť rozdal (a stále rozdávam), ale stanovil som jej aj pevnú a “primeranú cenu”. (Na knihu je to síce cena neobvykle vysoká, no stále dostupná.)

Presnejšie, výťažok z “predaja” Pamätnej edície knihy pokryje náklady na jej vydanie (len čiastočne) a “predaj” DeLuxe verzie časom vytvorí “prebytok”, ktorý vykompenzuje investíciu do budovy (čiastočne), ktorá zostala ako taký zabudnutý maják dobrodincov z čias minulých a stala sa primárnym popudom k napísaniu mojej knihy. Bude mi cťou, ak si moju knihu prečítate a už teraz sa teším na vaše “recenzie”.

Knihu si môžete objednať cez webstránku www.Odvaha.sk, alebo mi napíšte priamo.

Váš,

Peter Kokoľus

?? Link na web stránku o knihe: https://odvaha.sk

?? Webpage about the book: https://odvaha.sk/?lang=en

?? O autorovi: http://odvaha.sk/o-autorovi/

?? About the author: https://odvaha.sk/about-author/?lang=en

?? Galéria: http://odvaha.sk/galeria-l/

?? Gallery: https://odvaha.sk/galeria-de-luxe-edicia/?lang=en